Petras Aleksonis
Artėjant kasmetiniam teisėjų, komisarų bei sekretoriato darbuotojų seminarui, kuris kaip jau seniau minėjome, vyks Druskininkuose šį savaitgalį, pakalbinome Kauno krepšinio mėgėjų lygos vyriausiąją sekretorę - Renatą Mikalskienę.
Jauna, energinga, visuomet linksmai nusiteikusi krepšinio sekretoriato darbuotoja teigia, jog jai krepšinis labai svarbus gyvenime. Pradėjusi dirbti asociacijoje KKML nuo pat įsikūrimo pradžios, Renata Mikalskienė sėkmingai siekia profesinių aukštumų. Didžiausias to įrodymas, tai darbas aukščiausiose krepšinio profesionalų lygose - LKL bei Eurolyga. Atsakingai žiūrinti į savo darbą bei pareigas KKML vyr. sekretorė sako, jog visuomet yra pasiruošusi visiems padėti krepšinio sekretoriato klausimais, pakonsultuoti bei patarti.
Apie savo karjeros pradžią, darbo aspektus bei specifiką, Jūsų dėmesiui - KKML vyr. sekretorė Renata Mikalskienė...
- Sveiki Renata, pradžiai papasakokite, kaip susidomėjote darbu? Nuo kada pradėjote dirbti krepšinio varžybų sekretoriate?
- Tiksliai nepasakysiu. Antroje ar trečioje klasėje pradėjau lankyti krepšinio treniruotes Kauno sporto mokykloje, pas gerbiamą trenerę Birutę Jankauskienę, kuri ir įskiepijo meilę krepšiniui. Gera krepšininke tapti nepavyko, bet ir skirtis su sportu nesinorėjo, juk tiek metų praleista krepšinio aikštelėje. Dar prieš baigiant sporto mokyklą, pradėjau dirbti rungtynių sekretoriate. Dabar AČIŪ galiu pasakyti visų gerbiamam FIBA garbės teisėjui Raimundui Barauskui, kuris buvo mano mokytojas ir globėjas, pakvietęs į Kauno krepšinio mėgėjų lygą.
- Dirbate ir LKL lygoje, "Žalgirio" varžybų metu. Ar skiriasi darbas, jo aspektai aukščiausioje Lietuvos lygoje ir KKML?
- Taip, dirbu ir "Žalgirio" sekretoriate. Skirtumas yra tas, jog LKL rungtynėse varžybas aptarnaujantį sekretoriatą sudaro: informatorius, pagrindinio protokolo sekretorius ir jo padejėjas, laikininkas, 24 sek. laikininkas ir statistai (3 žmonės). Aukščiausioje lygoje didesnė atsakomybė, tavo darbas yra stebimas. KKML sekretorius atlieka daugiau funkcijų darbo metu. Galima sakyti, jog dirba už tris. Bet aš manau, kad tai tik į naudą. Juk lavinasi reakcija, o ir paskui lengviau dirbti aukštesnio lygio rungtynėse.
- Kuo pats darbas patinka, kas sunkiausia jame?
- Kol dar nedirbau KKML vyr. sekretore, tai papildomas sekretoriato darbas man buvo laisvalaikis. Juk krepšinis - mano hobis, manyčiau, tuo viskas ir pasakyta. O kai dirbi mėgiamą darbą, sunkumai savaime išsisprendžia. Aš manau, šiais laikais yra vertybė - "jaustis savose vėžėse".
- Ar turite kokius nors čempionatus ar varžybas, kuriose dirbti yra mieliau, įdomiau?
- Visada smagu dirbti, kuomet žaidžia lygiaverčiai varžovai. O ir savitą atmosferą turi vaikų rungtynės, kur žaidžia 10-11 metų jaunieji krepšininkai. Salės būna pilnos žiūrovų...
- 2010/2011 metų sezone atsiras tam tikrų taisyklių pakeitimų, bus ir daugiau darbo sekretoriatui. Kaip ruošiatės šiems pakeitimams?
- Tam tikrų pakeitimų krepšinio taisyklėse atsiras, su jomis bus susipažinta rugsėjo 10-12 dienomis Druskininkuose, kasmetiniame Lietuvos krepšinio federacijos seminare krepšinio teisėjams ir sekretoriato darbuotojams. Juk žinote, taisyklės yra taisyklės, mums reikės susipažinti su jų pakeitimais, naujovėmis ir beliks tik taikyti pakeitimus rungtynių metu.
- KKML`e visi sekretoriato darbuotojai kvalifikuoti. Ar daug dėmesio skiriate tinkamam sekretoriato paruošimui?
- Stengiamės, jog sekretoriato darbuotojai dirbtų gerai. Visada siekiame kvalifikuoto rungtynių aptarnavimo. Dažniausiai norintys dirbti, ateina jau turėdami įgūdžius. O tie, kurie mokosi, turi įrodyti, kad gali dirbti rungtynėse. Beje, dauguma sekretorių dirba ne tik KKML rungtynėse, bet ir NKL, LKL bei BBL čempionatuose. Todėl, kaip jau ir minėjau, privalo dalyvauti seminare, susipažinti su taisyklių pakeitimais bei išlaikyti teorijos testą. Taip pat jau kelintus metus R. Barausko jaunųjų teisėjų klubas glaudžiai bendradarbiauja su asociacija KKML, kur bendromis pastangomis ruošiami jaunieji teisėjai bei sekretoriato darbuotojai.
- Kiek varžybų per savaitę tenka dirbti? Ar svarbu nuolat gauti varžybų praktikos jauniesiems sekretoriams jų tolimesniam tobulėjimui?
- Rungtynių skaičius per savaitę skirtingas, tačiau jei imtume vidurkį, tai būtų apie 10-12 rungtynių per savaitę. Žinoma, jog svarbu tobulėti, juk be praktikos nepasieksi gerų rezultatų.
- Ar svarbu varžybų metu yra komandų kultūra, turiu omeny jų požiūrį į visus aikštelėje esančius žmones - žaidėjus, darbuotojus?
- Visuomet yra smagiau dirbti tose varžybose, kuriose visi ateina nusiteikę geranoriškai. Gerbia savo bei kitų darbą. Tuomet ir atmosfera visiems yra sukuriama tokia, apie kokią visi ir svajojame. Juk krepšinis - tai džiaugsmas. Manau pasisveikinti, nusišypsoti, nieko nekainuoja.
- Jūsų įdomesnė ar juokingesnė istorija, atsitikimas iš varžybų?
- Prisimenu vienas moksleivių "Mažosios Eurolygos" rungtynes, kur žaidė merginos. Pratęsimas buvo žaidžiamas po to, kaip viena žaidėja įmetė į savo krepšį ir "išlygino" rezultatą.
- Ką palinkėtumėte visiems sekretoriato darbuotojams naujajame sezone?
- Linkiu visiems sėkmės ir stenkimės rungtynėse dirbti kvalifikuotai. Visiems iki susitikimo krepšinio aikštelėse.